Jdi na obsah Jdi na menu
 


péče o psy

Psi jsou snad nejčastějším domácím mazlíčkem. Je to dobrý přítel i hlídač a výborný společník. Pes se dá použít i pro nevidomé - pokud špatně vidíte, existují i slepečtí psi, kteří jsou vycvičení přesně pro slepce.

CO BYSTE SI MĚLI POŘÍDIT PŘED TÍM, NEŽ K VÁM PŘIJDE PES:

  • pelíšek
  • polštářek nebo deku
  • dvě až tři misky (jídlo, pití, ostatní)
  • obojek s kontaktem na páníčka
  • vodítko
  • hračky
  • provazy na přetahování
  • pamlsky
  • žrádlo
  • není třeba, knížku o psech a péči

CO DĚLAT, KDYŽ SI POŘÍDÍTE ŠTĚNĚ:

Jako první mu ukažte všechny potřebné věci, jako třeba plné misky, pelíšek a dejte mu na krk obojek s kontaktem. Pozor!!! Musí se mezi obojek a krk vejít alespoň jeden prst, aby psa neškrtil. Když očuchá byt či dům, vezměte ho na vycházku. Možná jako štěně nebude umět chodit na vodítku, tak buďte trpěliví. První vycházku jděte jen pár metrů, maximálně tak kilometr. Jen aby poznalo štěně okolní krajinu.

Pokud se štěnětem bydlíte v bytě, berte ho na vycházku dvakrát dopoledne a dvakrát odpoledne každý den, nebo alespoň dvakrát za den. Pokud má štěně prostor a žije venku (na zahradě, na dvorku), tak ho sice můžete brát každý den ven, ale stačí to dvakrát týdně.

Vezměte štěně v co nejbližších dnech k veterináři. Pokud chovatel šel k veterináři s pejskem dříve, než Vám ho předal (což měl), určitě má očkovací průkaz (a pokud ne, požádejte o něho veterináře), v kterém je napsaná příští návštěva. Pokud Vám termín nevyhovuje, můžete se trochu opozdit, ale třeba maximálně o měsíc a ne o rok. Zvěrolékař by měl štěněti naočkovat nějaké základní dávky. Pokud chcete záábránit přenášení klíšťat a blech, poproste ho o nějaký prostředek. Malá štěňata nemůžou nosit obojek proti klíšťatům. Můžou ho nosit, až jim bude přes půl roku, nebo přes rok (zeptejte se na přesnější údaje zvěrolékaře).

DOTAZY:

Pokud máte jakékoli dotazy, ptejte se na ně v komentářích. Pokud budu vědět, odpovím Vám.

¨Samozřejmě můžete na dotazy odpovídat i vy, pokud si troufnete, ale budu se snažit odpovědět každému.

Tenhle článek píši Z VLASTNÍ ZKUŠENOSTI. Mám doma totiž pejska (štěně) Alfíka.

Budu ráda, když do komentářů napíšete i vlastní zkušenosti s chovem psů, nebo jiných zvířat, nebo nějaké povídky, jak veselé, tak smutné.

Šárka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pražský krysařík

(Míra, 17. 4. 2012 20:22)

Dobrý den, mám dvouměsíční štěně pražského krysaříka a bojím se zda neni slepý... když mu dávám dobrotu z ruky vsimne si ji az kdyz do ni narazi cumakem a pak sní, také učení na záchod je nějak složité ..za hlasem a poklepáním jde..motá a schovává se i pod nohy, ale mám podezřelí že nevidí.... je nějaký způsob jak to zjistit?

Re: Pražský krysařík

(Šárka, 23. 8. 2012 11:56)

Dobrý den, omlouvám se za zpožděnou odpověď. Váš pejsek určitě slepý být může, ale určitě ne úplně. Třeba může mít jen nějaký zákal, nebo jinou vadu. Nejlepším řešením je jít ke specialistovi, abyste měli co nejvyšší jistotu. Ne všichni veterináři se zabývají vadami očí, takže musíte najít takového, který se zabývá. Informace také najdete na http://www.domaci-mazlicci.cz/preventivni-vysetreni-slepoty-psa/. Doufám, že jsem Vám dala trochu užitečnou radu. Ať Vám případné vyšetření dobře dopadne!

slepy yorksorek

(marci, 4. 1. 2012 17:39)

Dobry den ,mame 4.leteho psla,ktery oslepl po uazu.Je moc smutny uz neni jako driv.Lekar rikal,ze ma zasazeny mozek a ze se to bude zhorsovat,zatim se drzi.Chtela jsem mu koupit jrste kamarada jineho yorka (miminko)aby nebyl sam,protoze jsem si vsimla ze kdyz je venku a vidi nejsake pry tak vrti ocasem a ma radost.Myslite ze to mame zkusit?I kdyz si jeho ztratu nepripoustim tak se muze stat vse.Mela bych pak toho noveho.

Re: slepy yorksorek

(Šárka, zakladatelka těchto stránek, 7. 1. 2012 22:27)

Nové štěňátko byste si klidně mohla pořídit. Dbejte ale, aby Váš 4letý pejsek nežárlil. Častěji si k sobě berte 4letého pejska a hlaďte ho. Nezanedbávejte ale ani štěňátko. Zkuste vzít nějakou psí hračku a hrát si s oběma najdenou. Důležitá je ale otázka, jestli máte dostatek času na oba psy. Štěněti bude trvat, než si zvykne na nové prostředí, takže se mu budete muset zezačátku věnovat více, než jste se věnovala Vašemu 4letému pejskovi.
SHRNUTÍ: Štěňátko klidně pořiďte, aby Váš pejsek nebyl sám.
Snad jsem Vám trochu poradila.

Jak poznám že je pes slepý??

(natca128@seznam.cz, 2. 11. 2011 8:11)

Dobrý den prosímm vás jak poznám že je můj pes slepý má totiž jedno světle modré oko je slepý nebo co mu je??

Napište mi na natca128@seznam.cz

Re: Jak poznám že je pes slepý??

(Šárka - zakladatelka těchto stránek, 21. 11. 2011 15:10)

Dobrý den, zpráva pro Vás mi nejde emailem odeslat. Proto Vám sem napíšu odpověď na komentář.
Někteří psi mají každé oko jiné, takže Váš pes nemusí být slepý. Slepost se objevuje většinou u bílých psů. Ale samozřejmě i u jiných než bílých psů. Pokud jste někdy chovala psa, tak víte, jak pes zareagoval např. když se vracíte domů z práce nebo ze školy. Pokud Váš pes nereaguje podobně jako normální psi, je možné že hůře vidí nebo je slepý. Nejlepší bude, když se psem zajdete k zvěrolékaři. Ten psa prohlédne a zjistí jestli je slepý nebo ne. Na slepého psa byste měla dávat větší pozor na vycházce, když přecházíte přes silnici, protože pes auto jen slyší, ale neví přesně kde je. Měla byste ho mít venku na vodítku, pokud tak nečiníte. Nejlepší tedy bude návštěva zvěrolékaře, který Vám řekně podrobnosti.
Tak ať je Váš pejsek v pořádku!